نشنیده ها از خدیجه (سلام الله علیها)
117 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره

بسم اله الرحمن الرحیم

« نشنیده ها از حضرت خدیجه(س) »

در اين نوشتار بر آنيم تا به برخي از فضايل و ويژگيهاي آن بانوي بزرگوار که مغفول مانده یا کمتر شنیده شده است اشاره اي داشته باشيم.

الف- مقام بی بدیل حضرت خدیجه (س) نزد خداوند متعال

از جمله خصائص حضرت خديجه کبري ، مباهات خداوند متعال بر آن حضرت مي باشد. رسول خدا صلي الله عليه و آله وقتي برنامه چهل روزه از جانب پروردگارش دريافت نمود و مقرر شد که چهل روز از همسرش به دور باشد، توسط عمار ياسر رضوان الله تعالي عليه براي آن حضرت پيغام فرستادند که:

يا خديجة لا تظني أن انقطاعي عنك [هجرة] و لا قلى‏ و لكن ربي عز و جل أمرني بذلك لتنفذ [لينفذ] أمره فلا تظني يا خديجة إلا خيرا فإن الله عز و جل ليباهي‏ بك‏ كرام‏ ملائكته‏ كل يوم مرارا.

علي بن يوسف المطهر الحلي (متوفي حدود 750 هـ)، العدد القوية لدفع المخاوف اليومية ص 220، محقق : السيد مهدي الرجائي / إشراف : السيد محمود المرعشي، چاپ اول، سال چاپ 1408 هـ، ناشر : مكتبة آية الله المرعشي العامة؛ مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏16 ؛ ص78، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.

اى خديجه! گمان نكنى كه دليل دورى من از تو به سبب غضبى است كه نسبت به تو دارم، بلكه خداوند متعال اين دورى را امر فرموده و من براى امتثال فرمان او چنين مى‏كنم و تو جز خير، در اين مورد هيچ انديشه ديگرى نداشته باش كه خداوند متعال در هر روز چند بار به سبب تو بر ملائكه مباهات مى‏ورزد.

ب- مقام حضرت خدیجه (س) از لسان امام صادق (ع)

وجود مقدس امام صادق (ع) نيز از حضرت خديجه کبري به بزرگي ياد کرده و چنين فرمودند:

وَ هِي‏ سَيدَةُ نِسَاءِ قُرَيشٍ‏، وَ قَدْ خَطَبَهَا كُلُّ صِنْدِيدٍ وَ رَئِيسٍ قَدْ أَبَتْهُمْ، فَزَوَّجَتْهُ نَفْسَهَا لِلَّذِي بَلَغَهَا مِنْ خَبَرِ بحيراء.

الحميري القمي، عبد الله بن جعفر (متوفاي 304ق)، قرب الاسناد، ص 325 ، تحقيق : مؤسسة آل البيت عليهم السلام لإحياء التراث، ناشر : مؤسسة آل البيت عليهم السلام لإحياء التراث ، چاپخانه : مهر - قم، چاپ : الأولى، سال چاپ : 1413 هـ .

و او سرور زنان قريش بود و هر زمامدار و رئيسي او را خاستگاري کرده بود ولي او خودش را به عقد کسي در آورد که خبر بحيراء به او رسيده بود.

بحيراء راهب مسيحي بود که  پيغمبر صلي الله عليه و آله را به صفت و نشانه و نژاد و نام پيش از ظهور نبوتش شناخته و منتظر بعثت او بود.

ج-برتري حضرت خديجه کبري سلام الله عليه در کلام حضرت آدم عليه السلام

مقام والاي حضرت خديجه کبري بس والا و در بسياري از روايات ذکر شده است. از جمله رواياتي که از حضرت آدم نقل شده است، وفاداري حضرت خديجه کبري نسبت به رسول خدا (ص)مي باشد که سال ها قبل از ولادت ايشان چنين فرمودند:

إني لسيد البشر يوم القيامة إلا رجل من ذريتي نبي من الأنبياء يقال له : محمد صلى الله عليه وآله، فضل علي باثنتين : زوجته عاونته وكانت له عونا ، وكانت زوجتي على عونا.

المجلسي، محمد باقر _متوفاى1111ق_، بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج 16 ص 12 ، تحقيق: محمد الباقر البهبودي، ناشر: مؤسسة الوفاء - بيروت - لبنان، الطبعة: الثانية المصححة، 1403هـ - 1983م.

الدولابي، الإمام الحافظ ابوبشر محمد بن أحمد بن حماد (متوفاى 310هـ)، الذرية الطاهرة النبوية، ج 1 ص 38 ، تحقيق: سعد المبارك الحسن، ناشر:الدار السلفية - الكويت، الطبعة: الأولى، 1407هـ .

در روز قيامت من آقاي همه بشر هستم مگر مردي از نسلم که پيامبري از پيامبران است و به او محمد گفته مي شود. او در دو چيز بر من برتري دارد [يکي از آن اين است] همسرش او را کمک کرد و ياور او بود و همسر من هم ياور من است.

شکي نيست که برخي از همسران رسول خدا (ص) همواره ياور و در مسير ايشان بوده اند؛ ولي جانفشاني ها و کمک هاي مادي و معنوي حضرت خديجه کبري از همه برتر و در اين مورد هم ايشان متمايز از ديگران بوده اند.

 

 

د-شهادت حضرت خدیجه ، نه وفات

چون شعب ابی طالب سال هفت بعثت تا ده بعثت بطول انجامیده است لذا حضرت خدیجه کبری از صدمات و لطمات آن دوران دهشتناک که ابن سعد در طبقات می نویسد صدای ضجه کودکان را از داخل شعب ابی طالب میشد از شدت گرسنگی و سوء تغذیه و فشارهای روحی  و جسمی شنید ، در امان نمانده و چند صباحی بعد از آزادی از شعب ابی طالب به شهادت رسیدند.

در کتاب « محمد پیامبری که باید از نو شناخت » نوشته کنستانتین ویرژیل  ص 32که به سفارش وهابیت نوشته است و قطعا به خیلی از اسانیدی که وهابیت از دسترس مسلمانان خارج کرده است نیز دسترسی داشته است می نویسد که حضرت خدیجه و ابوطالب دو شخصی بودند که بر اثر لطمات شعب ابی طالب مرگ را درک کردند.و طبق قاعده الفضل ما شهدت به الاعداء این حکم از این کتاب ثابت است.