پاسخ به سوالات ده گانه مهدویت
262 بازدید
تاریخ ارائه : 4/22/2015 8:39:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت

پاسخ به 10 پرسش درباره امام زمان (علیه السلام)

1-غیبت امام زمان (ع) از چه سالی آغاز شد؟

 ایشان دارای دو نوع غیبت هستند.غیبت صغری که از سال 260 بعد از وفات پدرشان آغاز شد و غیبت کبری که از سال 329 هجری قمری پس از فوت آخرین نایب ایشان آغاز گردید. 

2-نام واقعی آن حضرت چیست؟                                                                                                  در احادیث بسیاری از پیامبر(ص) نقل شده است که نام او،نام من و کنیه او،کنیه من و شکل و قیافه او همانند من است.القاب مقدس او مهدی،حجت،منتظر،صاحب الزمان،صاحب الامر و قایم است.

3-نواب خاصه آن حضرت(ع) در دوران غیبت صغری چه کسانی بودند؟

1)عثمان ابن سعید:حدود 20 سال نیابت آن حضرت را عهده دار بود.

2)محمد بن عثمان:25 سال نیابت آن حضرت را داشت.

3)حسین بن روح:21 سال نیابت حضرت را بر عهده داشت.

4)علی بن محمد سمری:3 سال نیابت حضرت را به عهده داشت.

4-دوران غیبت چقدر طول خواهد کشید؟

غیبت آن حضرت طولانی خواهد بود،ولی مدت آن معلوم نیست.در احادیثی از حوادث تلخ یاد شده است.از جمله آن که آن قدر غیبت طولانی می شود که بسیاری از مردم در وجود آن حضرت شک می کنند،بسیاری از دین خود دست بر می دارند،قتل و فساد زیاد می شود،دل ها سیاه و مردم ناامید می شوند،بلا و مصیبت و سختی فراگیر می شود،زندگی برای مومن دشوار می گردد و دینداری سخت تر از نگهداری آتش سرخ در کف دست می شود.

5-آیا دیگر مذاهب اسلامی نیز به حضرت مهدی (علیه السلام) ایمان دارند؟

آن چه در کتاب های اهل سنت در مورد مسیله مهدویت آمده اگر بیشتر از کتاب های شیعه نباشد کمتر نیست.تنها فرق اهل سنت با شیعه این است که شیعه معتقد است امام زمان(ع) زنده است ولی بعضی از اهل سنت معتقد هستند که او در آخرالزمان به دنیا می آید.

6-آیا کسی با خروج و قیام حضرت مهدی (علیه السلام) مخالفت می کند؟

بله،بسیارند کسانی که در مفام مخالفت و جنگ با حضرت بر می آیند اما همگی شکست می خورند.

7-برخی می گویند:حضرت وقتی قیام می کند که دنیا را ظلم و جور گرفته باشد.بنابراین نباید دست به اصلاح زد بلکه باید دست به ظلم و جور زد تا حضرت زود تر قیام کند.آیا این اعتقاد درست است؟

خیر،این گونه نیست که اگر عالم را زود تر فساد و ظلم فرا بگیرد،آن حضرت زود تر ظهور کند،بلکه هر چه فساد بیشتر باشد ظهور به تاخیر می افتد.وقتی حضرت ظهور می کند فساد و ظلم زیاذ است و مردم تشنه عدالت اند.در ضمن اسلا م هیچ گاه گناه و تشویق به گناه را نمی پذیرد.

8-حضرت مهدی (علیه السلام) از کجا قیام می کند؟

بنابر احادیث بسیار حضرت در شهر مکه در مسجد الحرام،در حالی که به حجرالاسود تکیه داده است،به امر و اذن خدا قیام می کند.

9-رجعت چیست؟

رجعت واژه ای عربی به معنای بازگشت است و منظور از آن بازگشت بعضی از مردگان به دنیاست.عده ای در زمان ظهور زنده می شوند و به دنیا باز می گردند.رجعت از ضروریت شیعه است.

10-چه افرادی به دنیا باز می گردند؟

دو دسته به دنیا رجعت می کنند:کسانی که بی نهایت ظلم کرده اند زنده می شوند تا انتقام از آن ها گرفته شود مثل قاتلان امام حسین (علیه السلام). و کسانی که در ایمان به نهایت درجه رسیده اند مثل سلمان و ابوذر و مقداد تا آن حضرت را یاری کنند و لذت حکومت حق را بچشند. ممکن است کسانی که در دنیا دعا کرده اند در رکاب حضرت باشند و دعایشان اجابت شده باشد، نیز رجعت کنند مثل افرادی که چهل روز دعای عهد را خوانده اند.