مهدویت چیست ...؟
223 بازدید
تاریخ ارائه : 4/29/2015 12:19:00 PM
موضوع: امامت و مهدویت

مهدویت از نگاه شیعه

مهدویت از نگاه شیعه

شیعه معتقد است که مهدی، فاطمی است.یعنی فرزند آن بانوی بزرگوار است و پسر امام حسن عسکری (علیه السلام) و دوازدهمین امام و وصی و جانشین پیامبر است.

شیعه بر خلاف سایر فرق اسلامی معتقد است که زمین هیچ گاه خالی از حجت نخواهد بود ، لذا یکی از امتیازاتش از سایر فرق ، اعتقاد به مهدی موعود (علیه السلام) با نام و نشان است.

 شیعه درباره وجود حضرت مهدی (علیه السلام) و ظهور او در آخر الزمان کتاب های

  بسیاری تالیف کرده است که برخی از آنان عبارت اند از:"اصول کافی" ، "کمال الدین" ، "ارشاد" ، "غیبت نعمانی" ، "اعلام الوری" ، "بحار الانوار" ، "اثبات المهدی" ، "منتخب الاثر"  و "نجم الثاقب" و... و هزاران کتاب و مقاله دیگر.

شیعه معتقد است که مهدویت ، یک مساله کهن و ریشه دار است و سابقه آن به نخستین روزهای طلوع فجر اسلام و شخص نبی اکرم (ص) برمی گردد.به اعتقاد شیعه علاوه بر آیات متعددی که در قرآن کریم وارد شده و پیشوایان دینی آن هارا به وجود مقدس مهدی موعود (علیه السلام) تفسیر کرده اند ، صد ها حدیث معتبر و متواتر از حضرت رسول اکرم(ص) و جانشینان آن حضرت صادر شده که در آن ها صفات، خصوصیات و جزییات زندگی آن منتظر موعود و این که پس از تولد دو بار غیبت خواهد داشت و پس از غیبت طولانی ظهور خواهد کرد و با تشکیل حکومت الهی جهان را پر از عدل خواهد نمود بیان شده است.

بر اساس عقیده شیعه مهدی (علیه السلام) سری از اسرار خداوند تعالی و تبارک و آخرن برگزیده الهی است. و او حجت الله ، خلیفه الله و بقیه الله است.

در زمان ظهور حضرت بندگان صالح خداوند سر از خاک بر می دارند و به اذن خداوند به ایشان یاری می رسانند.