شرط اساسی تفقه در دین، ورع و تقواست.
79 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
۲ شعبان المعظّم ۱۴۳۶۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴

آیة الله العظمی وحید خراسانی مد ظله العالی در دیدار با اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم

شرط اساسی تفقه در دین، ورع و تقواست.

در این دیدار که شب گذشته در بیت معظم له انجام شد، آیة الله العظمی وحید خراسانی مد ظله العالی با تأکید بر اهمیت تفقه در دین فرمودند: هنگامی که امیرالمؤمنین علیه السلام می خواستند به یمن بروند، پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم برای ایشان دعا کردند و به خدا عرضه داشتند: اللهم فقّهه في الدین؛ خدایا او را دارای فهم در دین قرار بده، یعنی اهمیت این تفقه به قدری بالاست که اول شخص عالم در دعایی که برای شخص دوم عالم نمودند، این مطلب را از خداوند طلب کردند. 
معظم له افزودند: اهمیت تفقه به قدری بالاست که در روایتی در کتاب کافی وارد شده است که امام علیه السلام فرمودند: اگر در راه طلب فقه، مرگ کسی برسد مصداق آیه وَمَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ است، یعنی اجر او با خداوند متعال است. 
آیة الله العظمی وحید خراسانی مد ظله العالی در ادامه فرمودند: کسانی که از طریق اهل بیت جدا شدند، کارشان به جایی رسید که به گفته بعض از بزرگان عامه، معتقد شدند خدا در آسمان و علم او در زمین است. باید علم و دین را از خدا و کسانی گرفت که خطاب به آنان می خوانیم: عصمکم الله من الذلل وآمنکم من الفتن وطهّرکم من الدنس. 
معظم له در پایان با تاکید بر توسل و پناه بردن به امام زمان علیه السلام، همگان را به قرائت روزانه قرآن کریم و اهداء آن به محضر امام زمان علیه السلام توصیه کردند. 
مشروح بیانات معظم له را در لینک زیر ملاحظه نمایید